2019. október 31., csütörtök

A valóság ami nincs?


Legalábbis azon a szinten ami sokszor a fejünkben, tudatunkban van. 

Megmagyarázom. Vagyis próbálom.

Jézus mondja: "Én vagyok az út igazság és az élet"  (Jn.14,6)  " ... Én Vagyok" (Jn. 8,58) 
Isten Mózesnek: "Vagyok, Aki Vagyok" (2Móz. 3,14)

A valóság egyetlen létező objektív volta az örök Isten. Ami a tudatunkba van a világról, életről, mindennapokról, valóságról, igazságról, sőt, Istenről, azt mi teremtjük, az a mi varázslatunk, amelyben belevarázsoljuk magunkat és e szerint élünk, örülünk, szomorkodunk, csüggedünk el, vagy éppen fel vagyunk dobva. Vagy, ítélünk, értelmezünk, okítunk másokat. Ez nem a valóság, ez a tudatunk felszínes játéka. Saját korlátaink. Korlátozott, felszínes, istenképünk és világszemléletünknek abszolutizálása, a teljesség igényével. Ez már önmagában is ellentmondás. Az, ahogy gondolkodok, látok, értelmezek, valójában nem valóságos, nem az igazság. Valójában lehet, sőt, nem lehet, biztos, hogy nincs is, mert az egy káprázat, amit én teremtek, összerakok.

A világ és ami benne van, valóság, mert Isten leheletétől, Lelkétől származik, abban van a létezésének ősoka, mert Isten a Kezdet. Csak kizárólag a maga objektivitásában. Amikor értelmezek, akkor már nem  objektív. A világ, ahogy értelmezzük,  inkább hasonlít az illúzióra, amely valóságosnak látszik, valójában nincs is. Ezt megfigyelhetem saját magamon is, ahogy a mindennapok, az élet felől érzek, gondolkodok, ítélek. Az sem egyforma, a tudatom teremti a valóságról, igazságról alkotott érzelmeimet, gondolataimat, ítéletemet, félelmeimet, vágyaimat, céljaimat. Bűvész vagyok, aki magamat varázsolom el. Aki vagyok az nem a valóság. Aminek látszani szeretnék, ami a vágyam az egy káprázat, magam teremtem.

Mikor tisztulhat a kép? Mert a képet elhomályosítja a saját függönyöm, amit többszörösen elé húzok, annak amit értelmezek. Amikor elengedek mindent, csendben vagyok, szavakat sem alkotok, nem ítélek, nem gondolkodok, hanem jelenléttel vagyok a jelenben. Ekkor tisztulnak a dolgok, de még akkor sem rögtön, hanem lassan fokozatosan. Meg szeretném látni a képet, a tudatom függönyeit elhúzva, egy pillanatra sikerül, ... a kép, a kép, amit látni akartam, az sincs. Nincs ott. Azt is az elmém teremtette. 

Ott Isten van, de nem az általam teremtett istenképben, amihez korábban felhasználtam akár Szentírást is, vagy a saját igazságképemet, vágyaimat, elképzelésemet Istenről. Vagy, ahogy tanították, amiben szocializálódtam, belemagyaráztak és magam is ezt tettem. Nos, Isten milyen? Olyan amilyen, VAN, valóságos a maga voltában, de minden illúzió amit én kialakítok róla. Az emberi szavak kevesek, nem is biztos, hogy kellenek ... 

Az az isten nincs, akit tisztelnek az emberek, félnek, imádnak. Inkább ne mutogassak másokra, hanem legyek őszinte magam felé, az az isten nincs, akit én gondolok el, én teremtek, másokat fenyegetek vele, vagy vigasztalok, akire támaszkodni akarok mint egy mankóra, mert ez egy istenkép, amit megalkotok. Nem több egy bálványnál, akit kifaragtam. Isten nem függvénye a mi alkotta képünknek, Ő az ősok, az ős princípium, az ős kezdet ami van, volt és lesz. Nem az idő egydimenziós lineáris voltában. Mert az idő is relatív, valamihez viszonyul. Sőt, nem egyenes, mert a gravitáció is meggörbíti, ezt Einstein óta tudjuk. Ilyen értelemben igaz lehet a predesztináció is, de nem lineárisan, hanem isteni dimenzióban.

Ebbe belefér a kiválasztottság, de a szabadság is. Így mindez leírhatatlan, az értelmezés pusztán emberi gügyögés, mert olyanok vagyunk mint a csecsemő, aki értelmezni próbálja a világot. Isten is gügyög hozzánk néha, mert csak így értünk, ez a nyelvünk. Megkockáztatom, maga a Szentírás is ilyen, Isten alkalmazkodik, gügyög hozzánk.

Isten fölötte áll az időnek a térnek, és mindennek, azonban már maga a kifejezés is pontatlan, hogy fölötte áll, mert helyesebben benne van, mert:  "őbenne élünk, mozgunk és vagyunk" (Apcs. 17,28)

Némulj el lelkem, légy csendben, .... engedd elmenni a dolgokat, terveket, eszményeket, vágyakat, igazságokat, szemléleteket., értelmezéseket, ítéleteket! Ne alkoss istenképet, mert csalódsz benne, csak légy jelen, a jelenlétben, Istenben! Isten van, Ő jelen van ...



6 megjegyzés:

  1. Ezek a gondolatok arra utalnak, mint ha csak Gyöngyösig jutottunk volna el, ezért vitatjuk Kassa létezését.

    VálaszTörlés
  2. A buddhizmus és hinduizmus szinte szó szerint ugyanerről beszél...
    Tanulmányoztad ezeket valamilyen szinten, vagy kizárólag a kereszténységen keresztül jutottál ezekre a gondolatokra?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia, olvastam tőlük, ...
      A konkrét felvetésre: a buddhizmus nem számol Isten valóságával, én meg igen 😉

      Törlés
    2. Pontosabban a keresztény Isten valóságával számolsz...
      De honnan tudod, hogy ezzel kell számolnod, amikor a tudatod csak illuzórikus képeket teremt? :-)

      A buddhizmus amúgy nagyon is számol egy végső, metafizikai valósággal, még ha nem is Istennek nevezi azt...
      Csak ők abból indulnak ki, ami Te is itt fejtegetsz, hogy a kötöttségektől terhelt tudatunk által kialakított képek és értelmezések illúzió-jellegűek, így azokra nem hagyatkozhatunk. Szóval inkább úgy fogalmaznék, hogy nem Isten valóságával nem számol, hanem azzal, hogy ezt a valóságot a tudatunk által teremtett bármilyen koncepcióval meg tudjuk ragadni. Így nem is foglalkozik ilyen koncepciókkal, hanem inkább a közöttünk és a végső valóság között lévő akadályok eltávolítására koncentrál.

      A hinduizmussal pedig még ennyi "probléma" sincs, mivel ott nyilvánvaló Isten valósága, bár nyilván a kereszténységtől nagyon eltérő isten-fogalomban gondolkodik. Szokták mondani, hogy a misztikában a vallások összeérnek. Ez elkerülhetetlen, hiszen ha a leírhatatlant akarjuk megragadni, abból mindig valami hasonló "gügyögés" fog kijönni...

      Nagyon tetszik amúgy az írásod, protestáns háttérből érkezők igen ritkán tévednek a misztika területére... Pedig igény az lenne rá...

      Törlés
    3. Köszi a kiegészítést,
      a kicsit költöinek tünő kérdésedre: "De honnan tudod, hogy ezzel kell számolnod,..."
      Oka a kijelentés, Krisztusban, ezért lennék keresztény :-)

      Amúgy tényleg, valószínüleg vannak közös univerzális tapasztalások ....

      Törlés

Kérem a kedves kommentelőket, hogy ne írjatok névtelenül, ha az elején nincs nicknév(névtelenre gördítve), akkor a végére írjátok alá!