Nem tudom, hogy ki, hogy
van vele, de előfordulhat az az érzés (nyilván keresztény körökben forgolódva), hogy nagyon értenek
egyesek ahhoz, hogy
hogyan is nyerhető el az üdvösség? Biztos, hogy ennyire tudhatjuk a mikéntre a
választ? Vajon a válaszainknak lehetnek vadhajtásai is?
Keresztényként hiszem, hogy
Isten örök életet ad, de, hogy ez mit is jelent és hogyan lehet
az enyém és tiéd? - Ezzel foglalkoznék egy kicsit.
Egy blog természetéhez
tartozik, hogy egy némileg vitaindító és figyelemfelkeltően
közelít a témákhoz. Ezért senki ne lepődjön meg azon, ha a
felvetések néha kissé élesre sikerednek.
Az üdvösség
tekintetében is igaz, hogy amikor ezzel foglalkozok, néha kicsit megkapargatva a kérdést és a választ, akkor először a vélekedések tarthatatlansága
kerül előtérbe. Amikor erről gondolkodok természetesen a
Szentírás talaján állva igyekszem tenni ezt, de nem bibliai tanulmányt
írok, hanem pontokba foglalva hangosan gondolkodok.
- Az ember túl bizonytalan és agnosztikus az üdvösséget illetően.Nos, a jó hír, hogy azért Isten nem tart ennyire bizonytalanságban, mert kijelentette, hogy aki hisz Jézus Krisztusban az nem megy ítéletre, hanem annak örök élete van (János evangéliuma 5:24) Ezt a bizonytalan álláspontot sajnos maga a keresztény teológia is sokszor nem direkt módon, de erősíti, amikor az üdvösség rendjéről (ordo salutis) beszél és azt tárgyalja. A különböző felekezetek és teológiai irányzatok egymástól erősen eltérően, időnként pedig egyenesen a másiktól elhatárolódva közelítenek a témához. Amelyek egymással történő összevetése, összezavarodottsághoz, túlzott elbizonytalanodást eredményezhet. Ez vezetne a második ponthoz.
- Tévedés, az üdvösségre és annak megszerzésére sokszor úgy gondolni, hogy az egy tanrendszer, amit meg kell érteni és abba kéne hinni, hogy az ember elnyerhesse az örök életet.Amikor a teológia az üdvösség rendjéről beszél, akkor ennek nem kéne azt sugallnia, hogy ez egy olyan szisztéma, ami annyira logikus és világos, hogy senkinek nincs más dolga, csak ezt a rendszer tegye a magáévá és akkor az igaz hit birtokosaként elnyeri az üdvösséget. Van egy rossz hírem is, amely nem is rossz, sőt egyenesen jó: ez alapján senki nem üdvözül! Azért mert az üdvösség nem mechanikus hitvalláskövetéshez, hanem egy személyhez Jézus Krisztushoz kötődik. Egyértelműen meg merem kockáztatni, hogy kimondjam, tévedés az egyházak, gyülekezetek és a teológia olyan vélekedése amely az ordo salutis megértéséhez és annak speciális teológia színezetének az elfogadásához köti az üdvösséget. Laza hasonlattal élve, az elektromosság sem akkor létezik és hat, amikor megértettem a fizikáját.
- Konkrétan: nincs katolikus vagy református, baptista, kálvinista vagy arminiusi és még lehetne sorolni, hogy milyen üdvösség.Minden teológia és biblia tanulmány, csupán csokorba szedi és rendszerezi a teológiai és biblia igazságokat, sokszor nagyon sajátos módon, bizonyos pontokat, jellemzőket kihangsúlyozva, vagy egyenesen túlhangsúlyozva (néha másokat pedig alulértékelve). Indíttatásában sokszor hitvédelmi, apologetikai célzattal tárgyal bizonyos üdvrendbeli kifejezéseket, rendszerbe szedve azokat. Gyakorlatilag ezen csúsznak is el, amikor a másik keresztény kereszténységét vagy üdvösségét kérdőjelezik meg néhányan a keresztény közösségekben, vélekedésekben. Azért mert a legfontosabb elsikkad, nem a tanrendszer tesz kereszténnyé, hanem a Jézus Krisztusba való hit és követése. Például, ki vagyok én, hogy kerek perec kijelentsem, hogy mivel például a katolikus üdvrendbeli teológia eltér az általam helyesnek tartott egyik fajta protestánsi formától, ezért megkérdőjelezzem az ő keresztényi voltukat. Természetesen abból a véleményemből nem tudok fel adni, hogy nem a mechanikus vallásosság tesz kereszténnyé. Aki személyes hitében, megéli az Úr Jézus Krisztushoz, mint Isten-Fiához való ragaszkodást és életvitelében is valóságos az a törekvés, hogy Jézus Krisztust követi, az keresztény.
- Tévedés, amikor szolgalelkűen értelmezik azt az egyházatyai vélekedést(Karthágói Ciprián), hogy az egyházon kívül nincs üdvösség, extra ecclesiam nulla salus.Ez katolikus vélekedés, amelyet IX. Pius dogmává is emelt. Ugyanakkor annak is nyilvánvalóvá kell már válni a katolikus teológiában is, hogy a tényleges látható egyház köre nem feltétlenül esik egybe Krisztus misztikus testével.
Protestáns oldalról úgy jön elő hasonlóképpen az üdvösség erős behatárolása, hogy rámutatnak az egyébként nagyon is biblikus igazságra, hogy nincs más út az üdvösségre, csak Jézus Krisztus: János 14:6, “Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, csakis énáltalam.” - mondja Jézus.
Ugyanakkor szerintem, ez nem azt jelenti, hogy Isten mindig egyformán kéri számon az embertől, hogy mit ismert meg Jézusról. Isten mindenkit ismeretéhez mérten tesz felelőssé. Isten igazságos, nem azt kéri számon amit nem tud az ember, hanem az alapján ítél, ami adatott, amivel rendelkezünk.Éppen ehhez kapcsolódnak, az előző pontokban is említett gondolatok, hogy nem az üdvösség rendjében, mint tantételben való hit üdvözít, hanem Jézus Krisztus ad örök életet. Ő ezt megteheti szuverén elhatározása és ajándékozása alapján, és nem az ember ismeretének és teológia meggyőződésének mértéke szerint.
Nos, ezzel mit szeretnék mondani? Megkockáztatom azt a véleményt, hogy az üdvözülés lehetősége túlmegy a mi evangélizációs programjainkban meghirdetett, sokszor merev formuláinkon. Lehet, hogy igen csak meglepődnénk, ha betekinthetnénk a másik világba az üdvözültek seregét meglátva, hogy mennyien vannak ott.Sokszor az ember érzete az, hogy az igazhitűség valamiféle mércéje a szűk mennyország, ahol csak lézengeni fognak a megváltottak, mert ebben az életben Isten olyan magasra tette az üdvözülés lehetőségének a mércéjét, hogy kevesen ugrották meg azt. Arról meg már nem is beszélve, hogy túl kevés embernek van csak tisztán hirdetve... - Probléma lehet, hogy túl magabiztosak vagyunk olyan kérdéseket illetően melyek egész egyszerűen nem a mi hatáskörünkbe tartoznak.Ez ellentétben állhat az első pontban írtakkal, ahol éppen a túlzott bizonytalanság a probléma. Ugyanakkor nem árt a másik végletet is látni, amely felfuvalkodottsághoz túlzott magabiztossághoz vezethet olyan kérdésekben, hogy x, y, z üdvözülhet-é? A kérdés ősi, a tanítványok is ilyesmit kérdeztek Jézustól: ki üdvözülhet tehát? Jézus pedig rájuk tekintvén, monda nékik: Embereknél ez lehetetlen, de Istennél minden lehetséges. (Máté evangéliuma 19,26)
Lenne
még egy pont, de ennek a tárgyalása messzire vezetne, hogy
léteznek olyan vallási közösségek, teológiai értelemben eretnek felekezetek, melyek nem vallják a történelmi keresztény
hitet, Jézus Krisztus Istenségében nem hisznek. Következésképpen
az üdvösség lehetősége egyedül náluk található, véleményük
szerint. Nos, a probléma itt lehet, hogy nagyobb, mivel nem
elégséges felnyitni a szemüket, hogy Jézus Krisztus elégséges,
mivel maga Jézus Krisztus nem is bír olyan fontossággal a
szemükben, hanem a vallási szervezetükhöz való hűség a döntő.
A tan rendszerük is ennek van alávetve. Ebben az esetben lehet, hogy
a felekezetükkel való teljes elszakadás nyithat utat arra, hogy
merjenek szabadabban gondolkodni, a Bibliát úgy venni a kezükbe,
hogy a sok segédanyag ne vezesse őket félre. Ugyanakkor bizonyos
értelemben az ilyen közösséghez való tartozás és az abból
való kiábrándultság lehet akadálya is az egészséges
keresztényi megtérésnek, továbblépésnek, mivel olyan lelki
sérülések állhatnak a háttérbe, melyek miatt a józan biblikus
hitre sem tudnak többé bizalommal tekinteni. Na, de kezdünk
túlmenni.....
Keblemre Testvér!! Az egész poszt tetszik. Az utolsó bekezdésről meg órákat tudnék beszélgetni. Köszönöm, hogy felhoztad. Rajtam kívül rengeteg embert érint, akik sajnos nem kapnak megfelelő segítséget. Sőt inkább a "ha voltál olyan hülye, hogy hagytad magad becsapni, akkor idd is meg a levét" hozzáállást kapjuk.
VálaszTörlésNem akarom elvinni a témát itt. Az egyik posztomnál pont ez a téma megy: http://sefatias.blog.hu/2012/10/01/pontos_ismeret_igaz_vallas
Sefa, hűtheted a citromost, már csak az ideje hiányzik... ;)
TörlésKöszönöm ezt az írást. Már régóta halogatom, hogy az Újszövetség valamennyi üdvözülésre utaló kijelentését csokorba gyűjtöm, és elnézegetem, ízlelgetem, átélem...
VálaszTörlésAz üdvözülésről egyszerre tudunk sokat és végső fokon mégis keveset. A posztodban foglalt evangéliumi helyek mellett hiányolom Máté 7:21-27 szakaszát, miszerint NEM egyszerűen a Jézusba mint üdvözítőbe vetett hit, hanem Isten akaratának és Jézus tanításának megtartása és tettekre váltása kell az üdvösséghez. A hit és a tettek egyformán fontosak.
VálaszTörlésJakab levele (2:14-26) ezt ékesszólóan fogalmazza meg.
Természetesen azzal, hogy Isten azt üdvözít, akit akar, és mivel végtelenül jó, valószínűleg többen üdvözülnek, mint ahányan teljesítik a szigorúan vett feltételeket. Valószínű, hogy a mi szempontunkból "indokolatlanul" is üdvözülnek sokan - mi dolgunk vele? Rossz szemmel néznénk, hogy Isten jó? Abban biztosak lehetünk, hogy senki nem kárhozik el "indokolatlanul", mivel Isten végtelenül jó.
Tudjuk, hogy nem tudunk annyit az üdvösség témájáról, hogy ilyen vagy olyan alapon bárkitől elvitathatnánk az üdvözülés lehetőségét. A cél az, hogy a lehető legtöbben üdvözüljenek.
Törlés"A posztodban foglalt evangéliumi helyek mellett hiányolom Máté 7:21-27 szakaszát, miszerint NEM egyszerűen a Jézusba mint üdvözítőbe vetett hit, hanem Isten akaratának és Jézus tanításának megtartása és tettekre váltása kell az üdvösséghez. A hit és a tettek egyformán fontosak"
Kedves László,
de hiszen ezt írtam: Aki személyes hitében, megéli az Úr Jézus Krisztushoz, mint Isten-Fiához való ragaszkodást és életvitelében is valóságos az a törekvés, hogy Jézus Krisztus követi, az keresztény.
Én ebben nem találom a tettek hiányát.....sőtt,...
Ugyanakkor fenntartom, hogy a jó cselekedetek nem üdvösség szerzők, hanem üdvösség jelzők,
Szerzők vagy jelzők, ez terminológiai szőrszálhasogatásnak tűnik. A lényeg, hogy meglegyen az egyensúly a hit és a tettek között, ez a jézusi tanítás.
Törlés